V neděli 8. září se od 16 hodin uskuteční 51. Memoriál Luboše Tomíčka. Závod, který je věnován památce muže, který v roce 1968 v Pardubicích boji o Zlatou přilbu obětoval svůj život. Na stadionu Markéta, kde se závod tradičně koná a během uplynulých padesáti let, vetšinou den po Zlaté přilbě, probíhá rekonstrukce, kdy má dojít k montáži umělého trávníku a nového osvětlení včetně sloupů, které momentálně v některých místech zasahují do výhledu na dráhu. Původní stanovisko bylo takové, že se tento rok bude muset závod odvolat, ale pořadatelé se s tímto rozhodnutím nechtěli smířit a hledali jakoukoliv možnost, která by umožnila tradiční závod uspořádat. Vždyť až do letošního roku nebyl závod v žádném roce přerušen.   A pak se, přestože na poslední chvíli, podařilo najít jediný možný termín, a to právě osmého září. Závod začne od 16 hodin, neboť je akce věnována také dětem, které mají do 15 let vstup zdarma. Pfinišují a vše se řeší opravdu v rychlém tempu, ale zároveň tak, aby závod neutrpěl na kvalitě.

V letošním roce se nepojede finálová jízda o pěti jezdcích, ale pořadatelé se rozhodli systém závodu lehce pozměnit. Dva nejlepší závodníci postoupí přímo do finálové jízdy, kde budou čekat na další dva soupeře. O nich rozhodne jízda s názvem „last change“, do které postoupí jezdci na třetím až šestém místě v celkovém pořadí. Nejlepší dva z této jízdy poté postoupí do finále. Tedy taková obdoba závodu mistrovství Evropy. Český závodník vyhrál naposledy v roce 2010 (Matěj Kůs), podaří se někomu z Čechů tento triumf zopakovat?

Závod se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy, MČ Prahy 6 a OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra.

Na startu nebude chybět Chris Holder, který vyhrál loni jubilejní 50. ročník. Přijede i jeho mladší bratr Jack. Zástupce bude mít i Polsko, Německo, Slovinsko, Švédsko či Ukrajina. Ze sousedního Slovenska přicestuje David Pacalaj. Fanoušky dánských jezdců jistě potěší účast Nielse Kristiana Iversena. Do nedělního závodu polské extraligy je nominován Václav Milík, a proto i k naší lítosti jej budeme postrádat na startu. Přesto si myslíme, že i naši příznivci, jako již tradičně, tento závod navštíví. 

 

51. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka mimořádně již tuto neděli