Skvělou noční bitvu korunovanou ziskem stříbrných medailí, svedli v dánském Vojens čeští plochodrážní junioři v závodě „Speedway of Nations 2“ což je současný název závodu mistrovství světa juniorských družstev.

O historicky nejlepší výsledek v této kategorii se postarali Jan Kvěch a Petr Chlupáč. V roli rezervního jezdce působil šestnáctiletý Matouš Kameník. Naši jezdci, v závodě, který se jezdí jako závod dvojic a každý tým se v základní části utká se všemi svými soupeři, začali skvěle sérií tří vítězství. Postupně porazili domácí Dánsko a následně bez ztráty bodu Švédsko a Austrálii. Teprve ve čtvrté sérii naši jezdce dokázali porazit obhájci osmi titulů v řadě Poláci. Stalo se tak v jízdě, kdy nejlepší z našich Jan Kvěch měl po kontaktu se soupeřem pád. Vzhledem k tomu že to bylo po kontaktu několika jezdců v první zatáčce po startu, podle pravidel rozhodčí vrátil na start všechny jezdce. Ještě v této sérii se naší potkali s Lotyšskem a také tento tým nás porazil. V závěrečné sérii jízd však v poslední jízdě závodu porazili Brity a v nesmírně vyrovnané klasifikaci obsadili po základní části druhé míst za Polskem, před Británií a Lotyšskem, kteří měli stejně bodů, ale Britové lepší vzájemný souboj.

V následném vyvrcholení závodu se nejprve druhý a třetí tým utkali o to kdo vyzve vítěze základní části v boji o titul. Naši britskou dvojici i podruhé za sebou porazili a šli do boje o zlato. V něm skoro tři kola drželi pozice zaručující jim titul, ve třetím kole si však únava ze skutečnosti, že náš tým absolvoval poslední tři jízdy jednu za druhou vzala vybrala tvrdou daň. Díky křeči v ruce Petra Chlupáče se Poláci dostali do vedení a to uhájili.

Poláci tak vybojovali deváté zlato bez přerušení, naposledy nebyli mistry světa v roce 2013 u nás v Pardubicích, to naopak naše reprezentace slavila poslední medaili – bronzovou. Jak už bylo řečeno páteční výsledek z Vojens vše změnil.

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Čeští plochodrážní junioři jsou vícemistry světa