(🇨🇿 Pardubice 20.07. 2020, 17:00 hod.)

Pohár Autoklubu České republiky, který je pokračovatel tradiční soutěže Přebor České republiky dospěl ke svému šestému dějství. Uskuteční se již letos podruhé na plochodrážním stadionu v Pardubicích. Tato soutěž byla první soutěží v Evropě, která se rozběhla po částečném rozvolnění hygienických podmínek daných ministerstvem zdravotnictví a jeho orgánů proti šíření viru Covid-19.

V současné době již probíhá ostrá závodní činnost nejenom u nás, ale především v Polsku, své soutěže začínají opět pořádat na Slovensku, ve Francii, Švédsku, Rusku, Norsku a Maďarsku. Zaznamenali jsme i malé závody v Německu.

Jsme rádi, že současné omezení návštěvnosti, které je na počtu 5 tisíc možných účastníků by se nemělo dotknout tohoto závodu. Jsme realisté a víme kolik diváků tuto soutěž sleduje. Jenom velmi neradi bychom se opět dostali do situace jako při úvodním závodu sezóny, kdy jsme mohli do hlediště vpustit pouhých 150 diváků. Dnes se dostane podle nás na všechny a vracíme se k tomu, že děti do 15 let mají vstup do hlediště zdarma.

Suverénem letošního ročníku je zatím slánský Eduard Krčmář. Ze svých dvaceti pěti jízd prohrál jednu jedinou, když ho v Liberci dokázal porazit Josef Franc. Krčmář je samozřejmě leader průběžné klasifikace a šest bodů mu dává poměrně luxusní náskok. Jenže je tady problém, pokud bude Eda úspěšný v Polsku, což při jeho současné formě je skoro jisté a jeho Krosno ho povolá k poslednímu závodu 2. ligy nebude startovat v posledním závodě v Březolupech a to je samozřejmě šance především pro France, protože ostatní již ztrácí příliš a po dnešním závodě se zřejmě už i matematicky nebudou moci na vedoucího jezdce seriálu dotáhnout. Náskok má i druhý Franc, takže se předpokládá souboj o třetí místo. Tentokrát bude chybět Petr Chlupáč. Jeho pád z Mariánských Lázní je sice bez velkých zdravotních následků, ale jezdec rozumně volí odpočinek před závody mistrovství světa a Evropy, které ho čekají v úvodních čtrnácti dnech měsíce srpna. Zdeněk Holub a Ondřej Smetana tak mají svoji roli snadnější, ale na domácí dráze je bude chtít zcela určitě porazit a oživit svoji teoretickou šanci na celkové stupně vítězů i domácí Hynek Štichauer, kterého zřejmě jenom defekt pneumatiky připravil v sobotu o stupně vítězů při mistrovství České republiky na dlouhé dráze v Mariánských Lázních. Pardubičtí fandové budou moci podpořit kromě Hynka i další dva jezdce nestora Jaroslava Petráka a juniora pardubického týmu Daniela Šilhána.

Tradičním doplňkem letošních Přeborů a závodu juniorských družstev je v Pardubicích nová mistrovská soutěž v kategorii do 250 ccm. Už úvodní závod ukázal, že tato kategorie má nejenom své opodstatnění, ale má také co divákům nabídnout. Pro pardubického příznivce je dobrá zpráva, že s „půlkoněm“ na hrudi v něm vystupuje celá trojice jezdců Jan Hlačina, Jan Jeníček a Josef Novotný.

Závod začíná v 17 hodin a vstupné je jednotné 100 Kč. Jak už bylo avizováno děti do 15 let mají vstup zdarma.

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Martin Kocek )

 

Dnes startuje další kolo Poháru Autoklubu České republiky