Na plochodrážním stadionu ve Svítkově se v pátek uskuteční další letošní plochodrážní závody. Začátek je v 17 hodin a diváci uvidí 32 jízd.

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY FLAT TRACK

Flat track neboli americká plochá dráha se u nás objevil před čtyřmi lety. Od roku 2011 se u nás odjely už dva ročníky, seriálu nazvaného Czech flat track serie. V letošním roce se pak uskutečňuje první ročník Mistrovství České republiky v této disciplíně a to v kategorii F1 a Clasicss. Flat track je už ze své podstaty velmi jednoduchý a není nijak zvlášť finančně náročný. Rozhodně ne, když si uvědomíme, že jde o závodění na motorkách a konkurence schopný stroj v nejprestižnější kategorii pořídíte do sto tisíc korun, včetně výbavy. Vše je totiž jen ve vašich rukách, žádná elektronika, laborovaní s gumami a výkonem. Flat track je čistě o závodění. Jde jen o to, kdo projede cílem jako první. V Pardubicích mají tyto závody v pátek svoji premiéru a je to také takový drobný předkrm, protože při Zlaté přilbě se zde v rámci pátečního programu uskuteční jeden ze závodů FIM Flat track cupu.

MEMORIÁL FRANTIŠKA HLADĚNY – ZÁVOD VETERÁNŮ

Další závody, které se uskuteční v rámci pátečního sportovního podvečera, se také jedou v Pardubicích poprvé. Již několik let existuje ve světě populární Evropská série veteránů a její aktéři měří většinou své síly na delších oválech. V České republice se tak pravidelně děje na kilometrovém ovále v Mariánských Lázních. Nyní zavítají tito jezdci také do Pardubic. Mezi tradiční účastníky patří z českých jezdců tradičně Karel Kadlec, jinak se většina účastníků rekrutuje z jezdců Velké Británie, Německa, Norska a Itálie. Tuto zemi reprezentuje jezdec, který je již několik let držitelem české licence a do Pardubic jezdí pravidelně trénovat Francesco Barbetta. Jezdci jsou rozděleni do dvou kategorií podle motorů a to dvouventily a čtyřventily.

Každý jezdec se představí na dráze třikrát a následně na základě získaných bojů absolvuje závěrečnou jízdu o umístění.

V Pardubicích se tento závod uskuteční také jako pocta jednomu ze zakladatelů závodu o Zlatou přilbu Františku Hladěnovi. Tento prvorepublikový vynikající motocyklový závodník nejenom, že byl u založení našeho nejprestižnějšího závodu, ale také se na start tohoto závodu postavil jako jezdec. Nebyl to však jenom motoristický nadšenec, ale zároveň také velký vlastenec. To dokázal v těžké době okupace naší země se dal na stranu protifašistického odboje, podílel se na atentátu na říšském protektoru Reinhardu Heydrichovi a pomoc vykonavatelům tohoto atentátu zaplatil životem.

Do Svítkova netradičně v pátek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *