Švéd Martin Haarahiltunen obhájil v bavorském Inzellu titul mistra světa na ledové ploché dráze. Na stupně vítězů se pak vedle něho postavili Rakušané Franz Zorn a Harald Simon. Třiatřicetiletý letý jezdec triumfoval neuvěřitelným způsobem, nenašel během obou víkendových závodů přemožitele a vyhrál všech svých dvanáct jízd, do kterých nastoupil a vyrovnal se svým dvěma krajanům kteří také vlastní dva světové tituly. Před ním to dokázali Erik Stenlund a Per Olof Serenius. Kromě této trojice dokázali v tomto šampionátu triumfovat mimo jezdců z Ruska už pouze Fin Jarmo Hirvasoja a naše legendy Antonín Šváb a Milan Špinka.

Šampionát se vrátil do tamní Max Aicher arény po třech letech vynechaných „díky“ covidu. Inzell je brán za místo ledové ploché dráze zaslíbené a bylo tomu tak i tentokrát. Pořadatelé dokázali v hale, kam se běžně vejde pět a půl tisíce diváků připravit o pět set míst více a po oba víkendové dny bylo beznadějně vyprodáno.

Do souboje nejlepších ledařů světa se kvalifikovali také dva čeští jezdci. Určitě čekali od své účasti více, vždyť Lukáš Hutla obhajoval čtvrté místo a v kvalifikaci obsadil dokonce místo druhé. Ve vyrovnaném závodě se mu však nedařilo, po oba dny se jeho tým potýkal s technickými problémy a i proto obsadil celkové třinácté místo. Nakonec tak nejlepším českým jezdcem ve finále byl o jednu příčku lépe klasifikovaný Andrej Diviš. Musíme však konstatovat, že naši jezdci závodí v halách minimálně. Všechny letošní závody absolvovali ve Švédsku, Polsku a Německu na otevřených oválech a tréninky výhradně na skandinávském přírodním ledě. Klobouk dolů už jenom za to co je provozovat jejich milovaný sport stojí vlastních peněz a úsilí. V zemi, kde počasí dovolilo odjet poslední závod před čtyřmi roky v Holicích a o umělé ploše si opravdu můžeme jenom nechat zdát, být mezi světovou elitou už to je zázrak.

Součástí nádherného víkendu bylo také páteční rozloučení domácí legendy Günthera Bauera. V tomto závodě, který vyhrál syn loučícího se jezdce Luca se představili také bratři Klatovští. Mnohaletí účastníci světových finále a medailisté mistrovství světa družstev ukázali, že své umění nezapomněli, především Antonín svým čtvrtým místem v základní části závodu potěšil početný tábor českých fanoušků v hledišti.

Výsledky: 1. Martin Haarahiltunen (Švédsko) 40, 2. Franz Zorn, 3. Harald Simon (oba Rakousko)  oba 32, 4. Luca Bauer (Německo) 30, 5. Niclas Svensson (Švédsko) 24, 6. Markus Jell (Německo) 22, 7. Stefan Svensson (Švédsko) 21, 8. Mats Järf 19 (Finsko) 9. Jimmy Olsén (Švédsko) 15, 10. Jo Saetre (Norsko) 13, 11. Max Koivula (Finsko) 12, 12. Andrej Diviš, 13. Lukáš Hutla (oba Česko) oba 9, 14. Benedikt Monn 6, …

 ( Text: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev)

Finále Mistrovství světa na ledové ploché dráze – Inzel (SRN)