Nedělní podvečer na pardubickém plochodrážním stadionu patřil disciplíně Long track. Mnoho příznivců bylo zvědavo, jak budou závody těchto speciálů na klasickém ovále vypadat a byly překvapeni. Představilo se jim dvacet pět jezdců z deseti zemí a byla to zajímavá a poměrně atraktivní podívaná, která uspokojila všechny přítomné.

Během celého závodu si navíc skvěle počínali naši jezdci a až do posledních chvil bojovali o některou ze čtyř příček zajišťujících postup mezi světovou elitu do finále šampionátu roku 2022. Největším smolařem se stal pardubický Hynek Štichauer. Po třech jízdách měl na svém kontě 11 bodů, jenže v závěrečných dvou jízdách měl pád a následně ho postihly technické problémy. To znamenalo konečné 9. místo. Hynek však má skvěle rozjetý letošní šampionát, když v úvodním finále byl čtvrtý a pojede za týden nejenom o udržení, ale věříme, že o medaili. Druhým smolařem se stal Josef Franc, ten závod skončil se ziskem 13 bodů na 7. místě, o jistý postup ho připravil defekt řetězu z prvního místa v jeho druhé rozjížďce. Nejúspěšnějším z našich jezdců se nakonec stal překvapivě Martin Málek. Získal šestnáct bodů a bojoval v dodatkové jízdě o třetí místo proti polskému jezdci Stanislawu Burzowi. Sice neúspěšně, ale čtvrtá příčka byla pro toho jezdce stejně vítězstvím, protože znamená postup mezi světovou elitu. Vítězem závodu se stal Němec Max Dilger před Britem Zachem Wajtknechtem

Je zřejmé, že tyto závody patří na speciální ovály, ale v současné době nějak chybí pořadatelé, kteří by se vrhli do značně nejisté akce. Pardubický klub díky podpoře svých partnerů, především města Pardubice mohl tuto akci uspořádat. Pevně věříme, že byla výjimečná a brzy se tyto speciály vrátí tam, kam patří, třeba i do Mariánských Lázní. V letošní sezóně se odjel jeden závod finále mistrovství světa ve Francii, kromě Pardubic se pojede ještě příští sobotu v Rzeszowě, na dráze té podobné pardubické. Nikdo jiný se nenašel. Disciplína však žije a všichni věří, že v příštím roce bude lépe, samozřejmě i s českými jezdci ve finálovém seriálu.

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Long track World Championship – Challenge