Plochodrážní ledaři z 9 zemí se představí při letošním závodě Mistrovství Evropy jednotlivců na ledové dráze kde bude udělen poslední titul letošní sezóny. Tato závod se uskuteční v sobotu 4. prosince v nádherné kryté hale „Ice Arena“ v Tomaszówě Mazowieckem. Poláci sice nemají žádného famózního rychlobruslaře, ale mají stadiony, na kterých se mohou konat nejenom závody na speciálních bruslích, ale také plochodrážní závody v disciplíně ve které my máme i dva místy světa, máme i skvělou Martinu Sáblíkovou, ale o umělém ovále si můžeme nechat jenom zdát..

V roce 2008 se tento evropský šampionát konal v Sanoku, kdy poprvé v historii tohoto šampionátu získal zlatou medaili zástupce jiné země než Ruska. Vyhrál tehdy Rakušan Franz Zorn. Loni tato akce zavítala k našim severním sousedům podruhé. Tentokrát do Tomaszówa Mazowieckého. Tam už se žádné překvapení nekonalo – vyhrál Rus Dmitrij Soliannikov.

Kvůli tehdy platným omezením, vyplývajícím z pandemické situace, nemohli fanoušci sledovat soutěž z tribuny. Letos to naštěstí bude jiné. Fanoušci budou moci sledovat boje jezdců zastupujících devět evropských federací. Po úpravách, které přinesla jedno místo na víc pro Českou republiku, Holandsko a Švédsko nastoupí 3 jezdci Švédska, 2 jezdce vysílají do Tomaszowa Rakušané, Češi, Finové, Nizozemci a Rusové, jednoho jezdce nominovali Němci, Italové a domácí Poláci.

Českou republiku bude reprezentovat Andrej Diviš, který v loňském roce obsadil v Tomaszowě osmé místo a vzhledem k tomu, že dodatečná místa byla přidělena federacím a jezdcům podporujícím závody mistrovství světa a Evropy v minulých letech, usmálo se štěstí na Lukáše Hutlu, který obsadil v letošním mistrovství světa 12. místo.

Závod začíná v sobotu 18:40 nástupem, první jízda je naplánovaná na 19 hodinu. Vzhledem k tomu, že závod přenáší polská televize, budou mít zřejmě i příznivci u nás závod přes internet sledovat, pokud se tedy nevydají přímo do Tomaszowa Mazowickego. Vstupenky lze stále zakoupit na www.bilety.speedwayevents.pl.

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Jaroslaw Pabijan, Michał Krupa)

Mistrovství Evropy jednotlivců na ledové dráze