V pátek vyjeli na plochodrážní ovál v Pardubicích junioři do 19 let, aby bojovali o šest volných míst ve finálovém závodě své evropské soutěže. Celý den se pořadatel obával o příznivé počasí a ač v centru města byla kolem šestnácté hodiny tekla voda z nebes proudem, ve Svítkově na stadionu se musel závod vzhledem k dešti přerušit na pouhých 30 minut a následně byl bez problémů dojet, protože dráha byla podle hodnocení Jury zcela bezpečná. Závod vyhrál LotyšErnests Matjusonoks před naším Petrem Chlupáčem a Britem Drew Kempem. Mezi postupující jezdce se vešel i pátý Daniel Klíma. Naopak mezi šesticí úspěšných chyběli Daniel Šilhán a Jan Macek, kteří se v konkurenci osmnácti jezdců z devíti zemí na postupové příčky nedostali.
V sobotu se pak na zdejším stadionu vlastně začalo letošní mistrovství světa na klasických drahách. Kromě ledové ploché dráhy se totiž žádný závod tohoto ranku ve světě nejekl a pardubické semifinále mistrovství světa juniorských družstev bylo tím prvním. Česká plochodrážní reprezentace patří věkově k těm „mladším“ perspektivnějším  a v této sestavě může prakticky startovat ještě další dva roky, naopak Lotyši přivezli tým ve kterém hráli prim jezdci z Daugavpilsu, kteří pravidelně jezdí ve druhé nejvyšší soutěži polských družstev. Lotyši byli lepší než náš tým, který v součtu všech jízd porazili 20:16 a zaslouženě si vybojovali postup do finálového závodu v dánském Holstedu. Naši skončili druzí před jezdci Slovenska. Ti se poprvé v historii své samostatné země postavili na start závodu mistrovství světa juniorských družstev a nevedli si tak špatně, vždyť dokázali sebrat body jak vítězným Lotyšům tak i našim jezdcům.
Čeští pořadatelé z Pardubic a Divišova v letošním roce uspořádali tři závody mistrovství světa a Evropy. Aktivnější než naši pořadatelé jsou jen Poláci, kde se uskutečnil celý seriál SEC a jeden mládežnický závod v kategorii do 80 ccm. K těmto dvěma zemím se zatím v Evropě přidali již jenom Francie a Slovensko. U nás se dále připravuje juniorský závod ve třídě do 125 ccm závod v Plzni 29. 8, dvě měření sil v pražské SGP 18. – 19. 9 a samozřejmě pardubický vrchol sezóny, který při Zlaté přilbě (2. – 4. 10.) určí nejlepšího juniora světa a bude historicky prvním místem kde se pojede o body ve světovém šampionátu Flat track.

 

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Pardubický plochodrážní víkend