Každý rok se do Pardubic sjíždí tisíce fanoušků, aby si užili z plna hrdla kouzlo levých zatáček. Výjimkou nejsou ani případy nadšenců, kteří na plochou dráhu přes rok nejezdí, a přesto si už desítky let pardubický plochodrážní víkend ujít nenechají. Ten letošní nabídl spoustu kuriozit a zajímavostí. Pojďme se tedy ohlédnout za letošním plochodrážním maratonem.

Stuha putovala k protinožcům

40 let se závod o Zlatou stuhu nedočkal Australana na pódiu. Ten jednačtyřicátý byl však právě v tomhle ohledu jiný. Vítězem 41. ročníku nejdéle kontinuálně pořádaného juniorského závodu světa se stal Max Fricke. Australanům pardubická dráha vždy seděla, to jen potvrzuje 10 australských vítězství v závodě o Zlatou přilbu. Nyní k australským úspěchům v Pardubicích přibyl i jeden juniorský.

Mistrem světa bez výhry

Poměrně kuriózním způsobem dobyl Bartosz Zmarzlik titul juniorského mistra světa. Jak v kvalifikaci, tak ve všech třech finálových závodech nedokázal dvacetiletý Polák vystoupit na stupínek nejvyšší. V konečném zúčtování byl však nejvýše právě on. Nedá se však mluvit o titulu neoprávněném. Zmarzlik vyhrál na základě konstantně vysoké výkonnosti. Tou neoplýval navíc pouze v rámci MSJ. Mluvíme přeci o jezdci, který letos zachránil svůj tým od sestupu z polské nejvyšší klubové soutěže, vyhrál Grand Prix Challenge, stal se juniorským mistrem Polska a jako divoká karta GP Gorzówa postoupil už potřetí až do finále.

Spravedlivý systém se letos tak spravedlivým nezdál

Systém závodu o Zlatou přilbu je považován za jeden z nejspravedlivějších na světě. Letošní ročník však můžeme označit za výjimku, která potvrzuje pravidlo. Své by o tom mohl povídat Aleš Dryml, kterému ani 8 bodů nestačilo na postup do semifinále, zatímco Matej Žagar slavil postup s šesti body na svém kontě. Pro mnohé to může být dobrá zkušenost do dalších let. K jistému postupu je totiž třeba jednou vyhrát a přidat k tomu alespoň 3 body.

Žádný Čech na pódiu a téměř 20 let exportu krásné trofeje

V posledních letech nás těšilo hlavně pódiové postavení Václava Milíka v závodě o Zlatou stuhu a předloni třeba i bronz z Mistrovství světa juniorských družstev. Letos jsme se ani v jednom, ze čtyř závodů, který nabídl pardubický speedway víkend Čecha na pódiu nedočkali. Nezbývá než doufat, že za rok se vše změní. O českého vítěze si říká hlavně 68. Zlatá přilba města Pardubic. Pokud totiž ani za rok nevyhraje Čech, dočkáme se šílených dvaceti let bez tuzemského vítěze.

Vyhrává jen dokonalý sportovec na dokonalém stroji

Již oficiální program pro pardubický plochodrážní víkend připomínal slova z prvního programu závodu o Zlatou přilbu. Ta zní: Jen dokonalý sportovec na dokonalém stroji může se tohoto vrcholně nesnadného závodu zúčastnit. Redaktoři AMK ZP tuto větu však trochu modifikovali – Jen dokonalý sportovec na dokonalém stroji může tento závod vyhrát. Své by o tom mohl Povídat Patryk Dudek, nemyslíte?

Pardubický víkend z jiného úhlu pohledu

1 komentář u „Pardubický víkend z jiného úhlu pohledu

  • 20.9.2023 (17.02)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mám laickou otázku, proč je u některých jezdců ve startovní listině uvedena *?
    Děkuji za vysvětlení.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *