Plochodrážní sezóna v Pardubicích 2019 je minulostí. Původní záměr ukončit závodní rok závodem Macec Cup se postupem roku nakonec rozšířil o několik dalších měření sil. Vzhledem k tomu, že se ve Svítkově pořádaly závody polského juniorského šampionátu družstev s naší účastí nekonal se v červnu 16. ročník juniorského závodu Marxův memoriál, následně počasí překazilo sobotní program víkendu kolem Zlaté přilby a neumožnilo uspořádat závod o Zlatou stuhu a také již tradiční Jawa cup, juniorských jezdců ve třídě do 250 ccm. Pardubický klub se rozhodl všechny resty smazat při závěrečném závodě sezóny.

Celkem třicet čtyři jezdců se ve stejném počtu jízd utkalo o čtyři trofeje. Diváci viděli mnoho skvělých soubojů a co nejvíce potěšilo během celé tři a půl hodiny závodění ani jednou nemusela na dráhu vyjet sanitka a zdravotníci byli bez práce. Postupně jsme poznali všechny vítěze. Macec cup opanoval Mateusz Bartkoviak před Davidem Pacalajem a Marko Levishynem, všichni tři věkem junioři také získali poukaz do závěrečné jízdy letošní sezóny Zlatá stuha. V Marxově memoriálu šesti juniorů došlo k překvapení a vítězství Němce Lukase Baumanna před Benem Ernstem, třetí příčku a poslední místo v jízdě o 45. cennou trofej, kam se spolu se třemi nejlepšími juniory Macec cupu kvalifikovali tři nejlepší z tohoto závodu si vybojoval Petr Chlupáč na úkor letošního juniorské krále české sezóny Jana Kvěcha. Zajímavá byla bitva juniorů v kategorii do 250 ccm. Po séri jízd se do finále kvalifikovali Němci., Poláci a překvapivě na úkor favoritů a obhájců prvenství z Dánska naši jezdci. V závodě triumfiovali především díky vynikajícímu Oskaru Paluchowi jezdci Polska, druzí skončili Němci a třetí příčka patřila po dramatické finálové jízdě naši dvojici Pavel Kuchař – Jaroslav Vaníček.

Nakonec diváci dočkali i s vyhlášením celkového pořadí v individuální i týmové soutěži Macec cupu celkem šesti dekorací. Nejlepší jezdce pomáhal dekorovat i prezident společenství zemí centrální Evropy MACEC,  organizující tuto soutěž, pan Andrzej Grodzki z Polska. Tuto soutěž vyhrál Ukrajinec Marko Levishyn , Jaroslav Petrák obsadil celkově místo páté. Body pardubického veterána spolu s body Patrika Mikela vynesly český tým, reprezentovaný především jezdci pardubického klubu na celkové třetí místo v soutěži družstev (počítají se vždy body dvou nejlepších jezdců federace v celkové klasifikaci) za Ukrajinu a Polsko.

Závěr podařeného odpoledne patřil společnému rozloučení jezdců a fanoušků přímo na dráze plochodrážního stadionu ve Svítkově. Bylo to loučení se sezónou, ve které diváci mířili na zdejší stadion na šestnáct závodů včetně čtyř juniorských závodů mistrovství světa a Evropy.

 

 

( Foto: Petr Makušev )

 

Plochodrážní sezóna v Pardubicích 2019 je minulostí