Plných 155 dní trvalo čekání českého plochodrážního příznivce na úvodní závod letošní plochodrážní sezóny u nás. Pokud k tomuto číslu připočteme 72 dní od konání posledního závodu v roce 2019 zjistíme, že čekání na okamžik kdy se seřadí jezdci na startovní pásku v ostrém měření sil trvalo více jak sedm měsíců.

Ve středu se však všichni dočkáme. Od poloviny března to bude dokonce první plochodrážní závod v Evropě. Na startovní čáru se na pardubickém plochodrážním stadionu postaví jezdci závodu o Pohár AČR, který letos bude soutěží, kterou známe pod názvem Přebor jednotlivců a juniorští jezdci v kategorii do 250 ccm, kteří letos poprvé absolvují boje o mistra České republiky v seriálu závodů. Pravda, počet přímých účastníků akce ve Svítkově je značně omezen, do hlediště se dostane pouze 150 osob a podle všeho poprvé v historii pardubického plochodrážního stadionu bude závod vyprodán. Jsme přesvědčeni, že tento počet na akci v areálu jakým bezesporu stadion ve Svítkově je zcela neadekvátní, ale chceme závodit a jsme rádi, že alespoň někdo do hlediště může a věříme v lepší časy a hlavně, že naše argumenty budou vyslyšeny a my nebudeme muset žádné účastníky omezovat. Závod se samozřejmě uskuteční při akceptaci všech nařízení Ministerstva zdravotnictví.

Letošní Pohár AČR by měl být velmi kvalitní soutěží, vždyť až na Václava Milíka a Jana Kvěcha, kteří se připravují na úvodní závody elitní polské ligy a loňského přeborníka Zdeňka Simotu, který se zatím do soutěže nepřihlásil bude na startu kompletní česká špička na čele s vicemistrem republiky Eduardem Krčmářem, zkušenými Josefem Francem a Martinem Málkem, na úspěch budou chtít dosáhnout i další pražští jezdci Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Petr Chlupáč. Mezi favority patří samozřejmě i domácí Hynek Štichauer, loni čtvrtý jezdec individuálního šampionátu,  pardubický klub budou reprezentovat ještě Jaroslav Petrák a Daniel Šilhán.

Pohárový seriál má celkem sedm závodů, ve Svítkově se uskuteční ještě jeden závod 22. července. Do poloviny července se uskuteční prakticky vždy jeden závod týdně a právě na tento seriál by po otevření hranic měla navazovat extraligová a prvoligová soutěž.

Těsně před ostrým začátkem letošní sezóny rozhodla plochodrážní komise o změně podoby závodění juniorů starších 12 let, sedlajících motocykly s motory o kapacitě 250 ccm. Do soutěže zatím zamíří jezdci čtyř klubů, ale čtyř z nich Jaroslav Vaníček, Adam Bedář, Bruno Belán a Vojtěch Šachl už dokázali v kategorii do 125 vybojovat světové i evropské medaile.

Závod v Pardubicích začíná v 17 hodin. Závodu nemůže v souladu  s pravidl\y MZ předcházet nástup, bude se tedy hned závodit. Vzhledem k omezení počtu účastníků, který platí jak pro hlediště, tak i parkoviště závodních strojů je připraven pro ty, kdož se nevejdou do hlediště stream závodu přes internet. Dovolíme si také požádat fanoušky, aby sledovali internetové stránky klubu, dozví se tam nejenom adresu na stream, ale především v úterý ráno i informace o dostupnosti vstupenek.

 

STARTOVNÍ LISTINA PARDUBICE 03. 06. 2020

1. HOLUB Zdeněk AK Markéta Praha
2. KVĚCH Václav PK Plzeň
3. SMETANA Ondřej AK Markéta Praha
4. PETRÁK Jaroslav AMK ZP Pardubice
5. 2. z Kvalifikační jízdy  
6. CHLUPÁČ Petr AK Markéta Praha
7. HÁJEK Filip AK Markéta Praha
8. KRČMÁŘ Eduard AK Slaný
9. MÁLEK Martin AK Březolupy
10 FRANC Josef AK Markéta Praha
11. 1. z Kvalifikační jízdy  
12. ŠILHÁN Daniel  AMK ZP Pardubice
13. ŠTICHAUER Hynek  AMK ZP Pardubice
14. KLÍMA Daniel AK Markéta Praha
15. GAVENDA Martin AK Březolupy
16. DOBIÁŠ Milan AK Slaný

 

Kvalifikační jízda:

  KUCHAŘ Pavel AK Markéta Praha
  BAŠTECKÝ Michal AK Markéta Praha
  EXLER Jakub AK Markéta Praha

 

STARTOVNÍ LISTINA ZÁVODU 250CCM

1. BEDNÁŘ Adam AK Markéta Praha
2. NOVOTNÝ Josef AMK ZP Pardubice
3. ŠACHL Vojtěch AK Divišov
4. HLAČINA Jan AMK ZP Pardubice
5. VANÍČEK Jaroslav AK Markéta Praha
6. BELÁN Bruno AK Slaný
7. JENÍČEK Jan AMK ZP Pardubice

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Pohár AČR startuje ve středu