Polská plochá dráha patří bezesporu k tomu nejlepšímu v tomto sportovním odvětví. Podle mnoha odborníků je vůbec nejlepší. Extraligová soutěž v této zemi je nazývána nejlepší ligovou soutěží světa a oprávněně. Startují v ní totiž nejlepší jezdci této disciplíny. Vzhledem k tvrdým pravidlům musí každý klub dbát o výchovu mladých jezdců, protože junioři jsou součástí této soutěže a mnohdy jejich výsledek rozhoduje o výsledku závodu. Do samostatné juniorské soutěže družstev je přihlášeno celkem 23 družstev a opět se nám po dvou „koronavirových“ letech podařilo účast v této soutěži domluvit a naše účast bude zaměřena na přípravu juniorské reprezentace, tedy především té budoucí.

Tři základní skupiny mají po pěti týmech, ve dvou se pak představí čtyři družstva. Všechna družstva pořádají vždy dva závody, ty v České republice se uskuteční na dráze v Pardubicích. Do dalších bojů postupují vždy tři nejlepší týmy a jeden tým s nejlepším bodovým ziskem na místě čtvrtém.

Náš tým je složen především z jezdců ve věku 15 – 16 let. Tvoří jej Jaroslav Vaníček, Matouš Kameník, Matěj Frýza a Bruno Belán. Z těch starších, ale ještě ne dvacetiletých pak Pavel Kuchař a Jakub Exler. Startovat měl i pardubický Jan Jeníček, ale ten si před svým prvním závodem zlomil v Kopřivnici ruku. Dnes však, protože mezi zraněnými jsou dnes i Jaroslav Vaníček a Pavel Kuchař bude takzvaným zastupovaným jezdcem. To znamená, že Matouš Kameník, ten jediný startoval ve všech závodech, Matouš Frýza a Jakub Exler budou mít šanci absolvovat jednu jízdu navíc.

I když je většině lidí jasno, že tato soutěž pomáhá našim jezdcům v jejich růstu, je to možná poslední závod našeho týmu v této soutěži. Pardubický klub udělal maximum a závody uspořádal, dokonce se tento závod posouval třikrát termínovou listinou, než dostal dnešní datum.

Závody se uskuteční ve 14 hodin, tento závod je pro diváky zdarma a následně v 18 hodin, ten, již bude v normálním režimu. Víme, že to je zcela nestandartní, ale skutečně až do poslední chvíle jsme nevěděli, jestli tento závod se dnes uskuteční.

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Martin Kocek )

Pondělí patří DMPJ na Svítkovském stadionu