Za normálních okolností a bez nepříjemného viru v ovzduší celého světa by sobota 13. června patřila na pražské Markétě po třiadvacáté v řadě šestnácti nejlepším plochodrážním jezdcům světa. Známé koronavirivé okolnosti byly proti, ale motocykly se nakonec na ovál v Břevnově dostaly. Pravda nebylo to na ten velký, klasický, ale na ten malý určený pro mladé talenty tohoto sportu. Už více jak dvanáct let se nejmladší jezdci potkávají na malých drahách, které vznikají napříč Českou republikou. Dnes je krom Prahy najdeme v Chabařovicích, Divišově, ve Slaném, Mariánských Lázních a Plzni. Zdeněk Schneiderwind, bývalý skvělý plochodrážní reprezentant spolu s partou nadšenců nejenom ze svého mateřského AK Markéta, ale také se spoustou dalších z ostatních klubů vytvořili skvělý seriál pro mladé začínající adepty. Jezdec musí odpovídat věkovému limitu, mít platnou lékařskou prohlídku a může se zapojit. Někteří to třeba jenom zkusí, ale většina u tohoto sportu zůstává a po dvou třech zkušenostech již žádá o oficiální licenci. Mezi všemi kolem ploché dráhy se vžil pro tyto akce název „Mini cup.“ Autoklub České republiky tyto akce podporuje, protože právě z této kategorie rostou budoucí hvězdy.
Při pohledu na účastníky prvního ročníku zcela určitě zaujme jméno Václava Milíka, současné největší hvězdy naší ploché dráhy, mimochodem od pátku čerstvý otec, věřme, že dalšího závodníka Václava nejmladšího. Následně jsme zde potkávali spoustu dnes již známých jmen od Ondřeje Smetany po Jan Kvěcha.
Vraťme se však k sobotnímu dni. Zdeněk Schneiderwind spolu se svými spolupracovníky připravil další díl tohoto neformálního seriálu a dal mu zvláštní náboj. Připravil ho jako by se jednalo o závod seriálu Grand prix. Účastníci měli připravené speciální depo a trénink podle pravidel nejprestižnějšího seriálu. Místo rozpravy informace o všem kolem ploché dráhy s úst Petra Moravce, zastupujícího AČR, bývalého vynikající jezdce, dnes trenéra a rozhodčího Tomáše Topinky a samozřejmě Zdeňka Schneiderwinda. Pravda nástup a vše kolem trochu komplikovali součastné zdravotní předpisy, ale i při dodržení platných rozestupů se všech šestnáct jezdců na ovále mohlo představit. Samozřejmě při jednotlivých jízdách byl znát rozdíl mezi těmi, kdož již dokonce v této kubatuře mají a to i zásluhou této dnes již celostátní přípravy medaile z mistrovství světa a Evropy a úplnými nováčky. Všichni však zvládly i nástrahy deštivého počasí a po závodech odjížděli ve zdraví. I když není podstatné kdo vyhrál, protože vítězi a oceněnými byli všichni (mezi sponzory byli třeba i čeští reprezentanti Josef Franc a Ondřej Smetana) tak řekněme, že tentokrát tím nejlepším byl Vojtěch Šachl před Matějem Frýzou, Jaroslavem Vaníčkem a Adamem Bednářem.
Své zástupce měla i pardubická plochá dráha Dominik Hrbek skončil šestý, Josef Novotný jedenáctý a Marian Jirout třináctý.

 

 

 ( Text: Petr Moravec, Foto: Lucie Šachlová )

Praha patřila mladým „plošinářům“