Nejlepší plochodrážní liga světa nabídne po letech pardubického odchovance. Mistr České republiky Václav Milík, dostal po úspěšně složené zkoušce v druhé a následně i první polské lize možnost obléknout vestu celku hájícího extraligovou příslušnost. Kontrakt Milíka ve Spartě Wroclaw skýtá úplně jinou dimenzi pohledu českého fanouška na nejkvalitnější klubovou soutěž planety. Redakce webu AMK ZP Pardubice Vám představuje všechny kluby polské nejvyšší soutěže a předpovídá konečné umístění jednotlivých celků.

MONEYmakesMONEY.pl Stal Gorzow

Obhájce mistrovského titulu bude i letos největším aspirantem na zisk zlatých medailí. Gorzowské lídry můžeme přirovnat k příběhu třech mušketýrů. Athose, Porthose a Aramise ztvární účastníci Grand prix: Kasprzak, Žagar a Iversen. Mladým d´Artagnanem se už loni stal Bartosz Zmarzlik, který roste v superstar polské ploché dráhy, a jako divoká karta GP Gorzowa se už 2x dokázal postavit na stupně vítězů, přičemž loni dosáhl na stupínek nejvyšší. Obhájci titulu by mohli mít velký problém, pokud se jim zraní někdo z lídrů družiny. Pokud se tak nestane, tak vzhledem k tomu, jak skvěle jezdí na domácí dráze a jak kvalitní mají juniory, můžeme očekávat, že žluto-modří budou po titulu pokukovat i letos.

 KS Toruň

Z Toruně se začíná stávat australská kolonie. Účastníky seriálu mistrovství světa Jasona Doyla a Chrise Holdera doplní v polovině sezóny distancovaný Darcy Ward. Nikde navíc není psáno, že v průběhu sezóny neuvidíme v toruňské vestě Maxe Frickeho. Klub ze severního Polska se navíc může opřít o zkušeného Adriana Miedzinského a juniorského vicemistra světa z loňského roku, který letos prvně startuje na pozici seniora Kacpera Gomólského. Možná nejsilnější juniorská dvojice ligy ve složení Pawel Przedpelski a Oskar Fajfer jen podtrhuje sílu celku, který v posledních letech neuspěl v extraligových bojích. Pokud bude v průběhu letošního ročníku trápit Gorzowské marodka, tak právě Toruň bude hlavním aspirantem na titul. To hlavně díky šířce kádru, v němž figurují i další zvučná jména jako Grigorij Laguta nebo Viktor Kulakov.

 Fogo Unia Leszno

Sympatický klub z velkopolského vojvodství se bude letos znovu pohybovat v horních patrech tabulky. Ačkoliv nemají tak široký kádr jako Toruň, dá se říct, že co jezdec, to plochodrážní pojem. Mladé perspektivní Poláky Przemyslawa Pawlického a Gregorze Zengotu doplní ještě mladší Tobiasz Musielak, kterého čeká první sezóna mezi seniory. Co se zahraničních akvizic týče, Emil Sayfutdinov a Thomas H. Jonasson jsou zárukou kvality. Největší hvězdou klubu je ale trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen, který je sice daleko lepší v závodech jednotlivců, než ve dvojicích, ale jeho přítomnost je jistotou tučných bodových zisků. O tučných bodových ziscích můžeme mluvit i při pohledu na prvního juniora býků. Tím je úřadující juniorský mistr světa Piotr Pawlicki. Jedinou slabinou Leszna se zdá být pozice druhého juniora, ale řeč je o polských jezdcích, takže bychom se nemuseli divit, kdyby některý z nich už v průběhu letošního roku začal vozit body z juniorských rozjížděk. Loňský finalista tak dle nás bude i letos sahat po medailích.

 Spar Falubaz Zielona Góra

Mekkou ploché dráhy nazve ZielonouGóru každý, kdo toto město kdy navštívil. Jezdci s myšákem na hrudi bývají tradičními účastníky play off. Letos mají velezkušený tým plný polských jezdců, jejichž jméno má už rezervaci v pomyslné síni slávy polského „žužlu.“  Hlavní otázka však zní: „dokážou staříci stále držet krok s mladšími jezdci?“ Věkový průměr všech pěti seniorských jezdců, kteří pravděpodobně nastoupí do prvního kola polské extraligy, činí téměř 34 let. Zlato-bílo-zelení se však o svůj osud nemusí bát. Ve svém středu mají ruského super-talenta Aleksandra Loktajeva a v polovině sezony se jim vrátí distancovaný Patryk Dudek. Navíc se vedení klubu letos podařilo podepsat vítěze poslední Zlaté stuhy Kristiana Piesczeka na pozici juniora. Zkušení jezdci jako Jaroslaw Hampel, Piotr Protasiewicz, Andreas Jonsson a Gregorz Walasek ještě pár let soupeřům budou ukazovat záda, a i letos jim to bude stačit na postup do čtyřčlenného play off.

PGE Stal Rzeszów

Navrátilci do nejvyšší soutěže budou mít pravděpodobně problém s domácími jezdci. Na pozici domácích závodníků se budou točit průměrní Poláci Dawid Lampart, Lukasz Sówka a Miroslaw Jabloński. Na pozici druhého juniora to není o moc lepší. Jedinou útěchou v tomhle ohledu může být pro fanoušky Rzeszówa příchod Artura Czaji, který se po loňských problémech v Czestochowé snad konečně bude moci opřít o dobře fungující extraligový klub. Silnou severskou enklávu mají ve svém středu rzeszówští. Peter Kildemand, Peter Ljung, Hans Andersen a Keni Larsen se budou prát o dvě volné pozice v týmu pro 14 extraligových rund. Své jisté má legendární a nestárnoucí GregHancock, který je největší tváří klubu. Rzeszów dle nás skončí těsně pod postupovými příčkami do play off.

Betard Sparta Wroclaw

Tým, jehož vizí je udržet si současný kádr a do tří let s ním vyhrát extraligový titul. U kormidla Sparty je uznávaný Piotr Baron, který by chtěl letos šokovat polskou plochodrážní veřejnost a poprat se o vysněný postup do play off. Baron se může opřít a jezdce Grand prix: Janowského, Jepsena Jensena a největší star klubu TaieWoffindena. Podle předsezónních generálek se navíc zdá, že skvělou kariéru ve Wroclawi letos zahájí teprve šestnáctiletý Maksym Drabik. Pozice seniora doplní kromě zkušeného Tomasze Jedrzejaka i český plochodrážní klenot Václav Milík. Ten má před sebou možná nejtěžší plochodrážní zkoušku v životě, a to popasovat se s nejlepší plochodrážní společností a udržet si místo v týmu, který možná brzy vytvoří dynastii úspěchů. Věříme, že se mu to podaří, ale letos to ještě na play off stačit nebude.

UniaTarnów

Loňský medailista se letos bude nacházet úplně v jiných patrech tabulky, než na co byl zvyklý z posledních let. Klub opustil stratég Marek Cieślak, který stál za úspěchy vlaštovek z posledních let, ztratil Kacpera Gomólského a navíc postrádá kvalitní juniory. Ernest Koza a Damian Dabrowski nebudou vozit body z nabitých polských juniorských rozjížděk a těžko říct jestli se modro-bílí budou moci i letos opřít o svoji pověstnou domácí dráhu. Tvrdé konkurenci bude letos čelit hlavně čtveřice: Janusz Kolodziej, Kenneth Bjerre, Leon Madsen a loni jeden z nejlepších jezdců polské extraligy Martin Vaculík. Kádr doplní loni podprůměrný Artur Mroczka a Tarnów si letos bude muset zvyknout na spodní patra tabulky.

GKM Grudziadz

Malebné městečko ze severu Polska se vrací do extraligy. Jezdci Grudziądzu to ale nebudou mít vůbec jednoduché, a jejich tým je pasován do role celku, který extraligovou příslušnost neudrží. Žluto-modrým bude chybět špičkový junior. O jedno volné místo mezi seniory se poperou, Rafal Okoniewski a Daniel Jeleniowski, kteří pravděpodobně v silné konkurenci neobstojí. Polský reprezentant Krzysztof Buczkowski bude stejně tak jako Artiom Laguta a  Jurica Pavlic jednou z opor svého týmu. Zajímavou výzvu však nabízí příchod Tomasze Golloba. Dokáže jediný stále aktivní polský mistr světa na sklonku své kariéry spasit Grudziądz…?

Představujeme „Milíkovu“ polskou PGE Ekstraligu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *