Příznivci nejstaršího plochodrážního závodu světa, závodu o Zlatou přilbu v Pardubicích už mají svůj víkend na dohled. Poslední zářijový víkend se blíží velmi rychle a tak mají organizátoři závodu, členové pardubického AMK Zlatá přilba v posledních dnech napilno. Součástí všech příprav je i pravidelná tisková konference k závodu. Ta se letos uskutečnila netradičně přímo v městě konání závodu. Stalo se tak proto, že letošní ročník plochodrážního víkendu dostal významnou podporu především od města Pardubice a Pardubického kraje. Pořadatelé využili nabídku představitelů města a pozvali novináře do historického sálu pardubické radnice.
Tradiční plochodrážní víkend, který korunuje už sedmdesátého čtvrtého vítěze závodu o Zlatou přilbu bude mít velkolepý rozjezd. Páteční tradiční juniorský závod mistrovství světa letos střídá závod o seniorský titul mistra Evropy. Informaci k tomuto závodu přednesl majitel společnosti ONE SPORT, promotéra seriálu, Karol Lejman a význam tiskové konference podtrhla skutečnost, že primátor města Pardubice Ing. Martin Charvát a první náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek vylosovali elitní evropské šestnáctce startovní čísla pro závěrečnou bitvu o evropský titul a přímou vstupenku do elitního seriálu Grand prix. Spolu s Václavem Milíkem, který je účastníkem elitního seriálu se představí ještě jeho partner ze závodu mistrovství Evropy dvojic ve kterém naši vybojovali stříbrné medaile, junior Jan Kvěch, který obdržel takzvanou divokou kartu.
Následně přišla informace i o sobotním programu ve kterém budou bojovat o svůj titul nejlepší jezdci světa disciplíny flat track i za účasti našich jezdců na čele se zatím sedmým jezdcem průběžné klasifikace Ervínem Krajčovičem. Jejich závod však není jediným lákadlem druhého dne. Hned po prvním závodu dne do boje o 48. Zlatou stuhu nastoupí osmnáct juniorů z osmi zemí, samozřejmě včetně šestice našich juniorů.
Samozřejmě významnou pozornost pak věnovali přítomní všem informacím k nedělnímu závodu. Evžen Erban ke všem informacím připojil nástin startovní listiny, Ing. Zeněk Gróman, majitel divišovské Jawy, oznámil, že po dvou létech dostane vítěz jako hlavní cenu opět plochodrážní motocykl značky ESO a Ing. Pavel Lejhanec představil trofej podle které se závod jmenuje.
Ukončeme tuto první informaci o závodě slovy Václava Milíka, poslední český vítěz 69. Zlaté přilby konstatoval: „Ta trofej je tak nádherná, že ji prostě musíte chtít. Bude nás však daleko více. Věřím, že se mi na domácí dráze bude dařit nejenom v neděli, ale už v páteční bitvě o evropský titul. Moji příznivci si to zaslouží.“

 

( Text : Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Tisková konference k supervíkendu