Plochodrážní klub v Liberci byl o uplynulém víkendu pořadatelem významné sportovní akce. Na zdejší stadion v Pavlovicích se sjelo celkem 34 mladých plochodrážníků ve věku od třinácti do šestnácti let, aby bojovali o historicky první titul mistra Evropy v kategorii do 250 ccm. Po té co byl pět let korunován nejlepší jezdec této kategorie v takzvaném Evropském poháru, stala se tato soutěž regulérním šampionátem.

Liberecký závod byl úspěšný nejenom pořadatelsky. Velké množství deště, který poškodil dráhu nejenom ve čtvrtek před sobotními semifinálovými závody, ale i v sobotu v noci před finálovým závodem členové libereckého klubu s velkým nasazením zvládli a všechny tři závody se uskutečnily podle předem připraveného harmonogramu.

Navíc k jejich velké radosti se dokázali prosadit i čeští jezdci. Nejúspěšnějším z nich byl v září patnáctiletý Adam Bednář, který obsadil třetí místo. Jezdec, který již jednu bronzovou medaili před třemi lety získal v kategorii do 125 ccm, vyhrál první semifinálový závod bez ztráty bodu a i ve finále dokázal čtyři z pěti startů proměnit ve vítězství. Prakticky se mu během těchto dvou dní nepovedla jediná jízda, ve které obsadil třetí místo za Dánem Mikkelem Andersenem a Polákem Kevinem Malkiewicem. Mimochodem tato trojice se v tomto pořadí i postavila k závěrečné korunovaci na stupně vítězů. Historicky prvním mistrem Evropy se stal syn bývalého juniorského mistra světa Briana Andersena, účastníka několika ročníků Grand Prix.

Radost našim fanouškům však dělali i další naši jezdci. Mezi šestnáct finalistů z osmi zemí se probojoval druhým místem ve druhém semifinále Vojtěch Šachl. Ten pak ve finále obsadil velmi hodnotné 7. místo.

Mezi účastníky byli i další naši jezdci. Ti ze svých semifinálových závodů do finále nepostoupili, ale určitě nezklamali. V prvním semifinále jezdec AMK ZP Pardubice Jan Hlačina skončil třináctý a Adam Nejezchleba z pozice náhradního jezdce obsadil patnácté místo. Ve druhém semifinále pak Štěpán Ševčík skončil čtrnáctý.

V každém případě se celý plochodrážní víkend povedl a to jak sportovně tak i pořadatelsky.

Absolutní elitu této kategorie budou moci vidět diváci v Pardubicích. Zde se v úterý 12. července od 17 hodin uskuteční druhý závod nejlepších družstev a naši jezdci v něm budou útočit na pozice Poláků, Dánů a Britů, kteří jsou zatím v prběžné klasifikaci před nimi.

 

( Text: Petr Moravec )

Třetí muž Evropy Adam Bednář míří v úterý do Pardubic