Pardubický plochodrážní stadion se v sobotu stane svědkem prvního z šesti letošních závodů ranku mistrovství světa nebo Evropy, které budou moci diváci ve Svítkově letos navštívit.

Tím prvním je závod mistrovství Evropy jezdců do 23 let. Naši mladíci, kterým vévodí úspěšný trojlístek jezdců, kteří se kvalifikovali do finále mistrovství světa juniorů, nově nazvané SGP 2 by rádi postoupili po dvou letech do finále této soutěže. Elitní mladíci Jan Kvěch, Daniel Klíma a Petr Chlupáč budou doplněni Bruno Belánem a Jakubem Exlerem. Původně byl v nominaci po velmi dobrém výkonu v nedávném pardubickém juniorském závodě Pavel Kuchař, ale jeho zranění ze závodu v Polsku ho na start nepustí. Nový manažer národního týmu Zdeněk Schneiderwind původně jmenoval do sestavy Michala Bašteckého, ten se však reprezentace vzdal a tak dostal příležitost Jakub Exler.

Bohužel na start této soutěže nemohou jezdci, kterým není v den závodu 16 let, jinak by zcela určitě bojovali o reprezentační vestu i Matouš Kameník a Jaroslav Vaníček.

Předpokládáme, že naším největším soupeřem v boji o postup bude tým Velké Británie. Jeho největší hvězdou je bezesporu Dan Bewley. Stálý účastník seriálu Grand Prix, nejkvalitnější světové soutěže bude bezesporu největší hvězdou závodu, kvalitní jsou i jeho týmový partneři a tak čekáme především souboj o vítězství mezi Brity a naším celkem. Třetím účastníkem je tým Francie a především Steve Goret udělal výrazný krok ve výkonnosti.

Původně zde spolu s naším týmem, Brity a Francouzi měl startovat tým Holandska, ale ten se týden před závodem odhlásil. Diváci by tak měli na startu jako čtvrtý tým vidět evropský výběr z jezdců ostatních zemí.

Ve druhém semifinále se 18. 6. v Elgane představí týmy Švédska, Německa, Norska a Lotyšska. Ve finále 2. 10. v Krakově startují první dva týmy loňského roku Polsko a Dánsko. Ty doplní vítězové obou semifinálových závodů z Pardubic a Elgane.

To pardubické začne ve Svítkově v sobotu úderem 15 hodiny. Trénink závodu je naplánován na 11 hodinu.

HISTORIE MISTROVSTVÍ EVROPY JUNIORŮ

První ročník tohoto juniorského šampionátu se uskutečnil v roce 2008 a vyvrcholil v polské Rawiczi. Vítězem úvodního měření sil tehdy týmů do 19 let se stalo Švédsko a závod skončil obrovským překvapením, protože domácí tým, který patřil k velkým favoritům a v jehož barvách startovala jedna z největších hvězd současnosti Maciej Janowski, skončil bez medaile. To se mimochodem stalo ještě jednou v historii tohoto šampionátu, ale to proto, že v roce 2011 se tým Polska této země soutěže nezúčastnil, protože řídící orgán přeložil termín semifinále, ve kterém měl startovat na termín shodný s termíny závodů polské ligy bez vědomí polské federace.

Polsko je nejúspěšnější zemí této soutěže a netriumfovalo v ní, až na již dva zmíněné ročníky ještě jednou v roce 2018, kdy vyhrálo Dánsko.

Šampionátem jezdců do 19 let byl do roku 2017, pak víceméně čtyři roky kopíroval světové souboje týmů mladých jezdců i s věkovou hranicí 21 let. Od minulého roku se šampionát odlišil tím, že věková hranice startujících se posunula na 23 let.

Náš reprezentační celek vybojoval v této soutěži třikrát bronzové medaile. V roce 2010 ty první v Divišově Václav Milík ml., Jan Holub nejml., Roman Čejka, Jakub Fencl a Pavol Pučko. O další dvě se postarali týmy v roce 2013 (Václav Milík, Eduard Krčmář, Roman Čejka, Michal Škurla a Zdeněk Holub) a 2014 (Václav Milík, Eduard Krčmář, Zdeněk Holub, Ondřej Smetana a Roman Čejka)..

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Martin Kocek, Petr Makušev )

V sobotu na semifinále Mistrovství Evropy