Sedmdesátý ročník závodu o Zlatou přilbu se stal mimo jiné i příležitostí si trochu zavzpomínat na celou historii tohoto závodu. Především díky spolupráci s Magistrátem města Pardubic byli do Pardubic pozváni všichni vítězové tohoto závodu. Cestu do Pardubic jich nakonec našlo celkem patnáct, včetně toho nejúspěšnějšího, sedminásobného vítěze Dána Ole Olsena. Nechyběl ani Jiří Štancl, jeho největší pardubických soupeř a vítěz pěti ročníků. Dvě přilby má doma v Dánsku jedna z největších osobností světové ploché dráhy Hans Nielsen stejně jako Brit Jeremey Doncater.

Nejdelší cestu do Pardubic až z Kalifornie měl jediný americký vítěz Dennis Sigalos. Nic ze svého šarmu neztratil ani další z Britů John Davis. Diváci mohli při nástupu věnovanému těmto hvězdám historie aplaudovat i dalším českým vítězům, dnes trenérům Milanu Špinkovi a Tomáši Topinkovi. Tito muži, kromě Jeremy Doncastera, který přiletěl až v sobotu večer, absolvovali program připravený nejenom pro ně, ale i pro jejich příznivce včetně velkolepé autogramiády v obchodním centru Palác Pardubice trvající více jak půldruhé hodiny. Navštívili dostihové závodiště, místo kde závod začal psát svoji historii. Také se poklonili památce těch statečných, co závodu obětovali to nejcennější – svůj život. Vše vyvrcholilo v neděli kdy se k nim přidali stále ještě aktivní jezdci Dánové Hans Andersen a Nicki Pedersen, Australan Chris Holder, Chorvat Jurica Pavlic, Rus Emil Sayfutdinov a samozřejmě hrdina loňské Zlaté přilby, domácí Václav Milík. Pozorný čtenář však už ví, že jedno jméno stále chybí. K obrovské radosti pořadatelů se nakonec v neděli před polednem ve SVítkově objevil Oldřich Klaudinger. Muž, který je narozen ve stejném roce jako slavný závod a je dnes jediným žijícím vítězem závodu na dostihovém závodišti.

V Pardubicích se povedlo něco co se podaří málokomu. Dokázalo přivítat muže, kteří proslavili nebo také proslavil závod o Zlatou přilbu. Pro všechny to byl fantastický zážitek.

(Text: Petr Moravec, Foto: AMK ZP Pardubice, Petr Makušev, Jiří Zíta)

Zavzpomínalo se na předešlé ročníky Zlaté přilby