Ledový ovál v západoberlínské městské části Wilmersdorf bude o víkendu dějištěm bojů o medaile v letošním šampionátu družstev na ledové ploché dráze. Tento šampionát začal psát svoji historii v roce 1979 a je stejně jako individuální šampionát „poznamenán“ dominancí jezdců z východu. Plošináři SSSR, SNS či Ruska (pod těmito vlajkami Rusové šampionát absolvovali, se jenom ve čtyřech případech nestali světovými šampiony. Třikrát je dokázali porazit Švédové a v jednom případě Němci. Poslední porážku utrpěli v roce 2002 a to už proklatě dlouho. Favority jsou i v letošním roce, je to dáno i tvrdým nominačním kritériem, které do družstva pustí pouze individuálního medailistu ruského šampionátu. Do letošní nominace se dokonce nevešel trojnásobný mistr světa Koltakov, protože v národním šampionátu byl až čtvrtý za Chomicevičem, Ivanovem a Kononovem.

Pravidelně se tak v posledních letech stal tento závod bojem o pozice za Rusy a o další medaile. Dá se říci, že mezi ty kdož patří mezi úspěšné a dokázali několikrát vystoupit na stupně vítězů je i český tým. Celkem pětkrát mu patřilo stříbro a čtyřikrát bronz. Tedy jedna z historicky velmi úspěšných disciplín. Také v letošním roce patří mezi týmy, které by se mohli o medaile poprat. Do not svěřencům Antonína Klatovského a manažera Filipa Šitery hraje skutečnost, že se po dvouleté pauze zaviněné zraněním vrací do sestavy nejmladší člen klanu Klatovských Jan a také jeho předpokládaný partner Lukáš Hutla, který loňský světový šampionát ze stejných důvodů neabsolvoval. Třetím mužem týmu bude loňský mistr republiky Andrej Diviš. Naopak je role našich jezdců ztížená tím, že letošní zima neumožnila uskutečnit žádný z u nás plánovaných závodů a tak pouze Lukáš Hutla má za sebou několik závodů ve Švédsku a Rusku včetně čtyř závodů finále individuálního světového šampionátu kde je prvním náhradníkem.

Našimi největšími soupeři budou Švédové, Rakušané a domácí Němci. Tento trojlístek je možná na tom v současné době s odjetými závody lépe, ale naši jezdci v posledních dvou šampionátech konaných v Berlíně v letech 2011 a 2015 bral bronz tehdy především díky famózní bratrské dvojici Antonín a Jan Klatovský. Při první medaili je doplňoval Andrej Diviš a při té poslední Lukáš Hutla.

Před jezdci je 21 jízd sedmi družstev v sobotu a dalších 21 v neděli. Celkem se každý tým potká se všemi svými soupeři dvakrát. Po skončení nedělního programu se první dva týmy utkají o titul mistra světa, týmy na třetím a čtvrtém místě o bronz. Naši fanoušci věří, že se našeho týmu bude některá z těchto jízd týkat.

 

Kazachstán
1. Pavel Nekrassov 🇰🇿
2. Vladimir Cheblokov 🇰🇿
15. Denis Slepukhin 🇰🇿

 

Česká republika
3. Jan Klatovský 🇨🇿
4. Lukáš Hutla 🇨🇿
16. Andrej Diviš 🇨🇿

 

Rusko
5. Daniil Ivanov 🇷🇺
6. Dmitry Khomitsevich 🇷🇺
17. Igor Kononov 🇷🇺

 

Rakousko
7. Harald Simon 🇦🇹
8. Franky Zorn 🇦🇹
18. Charly Ebner 🇦🇹

 

Švédsko
9. Martin Haarahiltunen 🇸🇪
10. Niclas Svensson 🇸🇪
19. Stefan Svensson 🇸🇪

 

Německo
11. Max Niedermaier 🇩🇪
12. Markus Jell 🇩🇪
20. Johann Weber 🇩🇪

 

Finsko
13. Matti Isoaho 🇫🇮
14. Christer Biskop 🇫🇮
21. Mikko Jetsonen 🇫🇮

 

 

( Text: Petr Moravec )

Berlín čeká boj o ledařské medaile MS družstev