Náročný prodloužený víkend mají za sebou naši junioři. Začal již ve čtvrtek kdy se na severu Německa uskutčnil Kvalifikační závod o postup do finále letošního mistrovství Evropy do 23 let. Ani skvělý výkon Jana Kvěcha, podpořený body Daniela Klímy a Petra Chlupáče se sedmnáctiletými mladíky Jaroslavem Vaničkem a Matoušem Kameníkem. nestačil na vyrovnanější tým Švédska, který se vítězstvím kvalifikoval do červencového finále. Naši jezdci předvším díky výbornému závěru obsadili v tomto závodě 2. místo před týmy Velké Británie a domácího Německa. V celkové klasifikaci šampionátu patří našim jezdcům páté místo, ale věkový průměr týmu nám dává velkou šanci do budoucna.

V sobotu pak junioři už bez Jana Kvěcha, který v loňském roce dovšil hranici 21 let, což je konečná hranice pro mistrovství světa juniorů, nastoupili ke kvalifikačním bojům o postup do seriálu finálových závodů letošního roku.
Nejvíce českých jezdců se představilo v Pardubicích. Svítkovská dráha, absolutního pořadatelského rekordmana závodů mistrovství světa a Evropy v posledních třech letech tentokrát našim jezdcům k postupu nepomohl. Nestalo se tak, ale díky dráze, ale především proto, že Daniel Klíma nemohl dotáhnout do konce skvěle rozjetý závod. Ve čtvrté sérii před ním upadl Lotyš Ansviesulis, náš jezdec neměl šanci reagovat a po pádu musel ze závodu pro zranění odstoupit a byl klasifikován na devátem místě. Závod vyhrál Australan Keynan Rew před Polákem Bartlomiejem Kowalskim a skandinávci Casperem Henrikssonem ze Švédska a Dánem Nicolaiem Heiselbergem. Další naši jezdci nepatřili k favoritům na postup, ale jak Jan Jeníček, tak Matouš Kameník budou vzhledem k věku reprezentovat v této kategorii ještě čtyři roky a jejich umístění ve druhé polovině výsledkoví. Stejně jako Jaroslav Vaniček, ten bojoval o postup ve Vojens a osmé místo, ale především devět vybojovaných bodů bylo příjemným překvapením. Smůlu měl loni náš druhý nejúspěšnější jezdec finálového seriálu Petr Chupáč. Po třech výhraných jízdách sice jednou nebodoval, ale se soupeři v jeho poslední rozjížďce měl bodovat a zajistit si postup do finálového seriálu. Jehu snahu však zatavil defekt jeho motocyklu na startu této jízdy a pád na nepostupové sedmé místo.
Věříme však, že našeho jezdce v třídílném finálovém seriálu uvidíme. Komise FIM pro tuto soutěž má k dispozici tři divoké karty a vedení naší ploché dráhy ještě včera večer adresoval žádost o její udělení tak, aby 2. června při úvodním závodu na pražské Markétě mohli stát na startu oba naši nejlepší junioři.

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Tiskový servis KPD, Petr Makušev )

Juniorský víkend v MS a ME