Letos podruhé zavítají na pardubický plochodrážní stadion ve Svítkově diváci, aby byli svědky závodu mistrovství Evropy. V soboru 14. srpna od 15 hodin se zde bude bojovat o postup v semifinále misrovství Evropy družstev do 23 let.

První ročník závodů Mistrovství Evropy juniorských družstev se uskutečnil v roce 2008. Tehdy se jednalo o soutěž jezdců, kteří dosáhli maximálně věku 19 let. O několik let později začal šampionát kopírovat závody mistrovství světa a věková hranice byla ustanovena na tradičních 21 let. V podstatě se však jednalo o dva shodné šampionáty a tak evropská plochodrážní komise přišla s výraznou změnou. V kategorii do 19 let pořádá šampionát dvojic, v roce 2020 v něm naši jezdci dosáhli na zlato a maximální věk v závodech družstev posunula na třiadvacet let. Letošním rokem tak končí dva identické šampionáty, ve kterých kromě Austrálie v posledních letech startovali prakticky shodné týmy.

V Pardubicích se uskuteční druhý semifinálový závod. Do finále, které se uskuteční 29. srpna v lotyšském Daugavpils zamíří vítěz, který doplní domácí tým a vítěze prvního německého semifinále tým Dánska. Posledním účastníkem finále se stane lepší tým z druhé pozice. Pro druhého z Pardubic to znamená dosáhnout na 45 bodů nebo při 44 bodech vybojovat více jak sedm vítězných jízd. Tolik bodů totiž vybojovalo Německo, které obsadilo v Brokstedu druhé místo. Škoda špatného dne Britů, kteří nepotvrdili svoji vzestupnou juniorskou kvalitu a zejména ve druhé části závodu byli zcela neškodní a svým soupeřům mnoho bodů nesebrali.

Favoritem pardubického závodu je bezesporu tým Polska. Desetinásobný šampion jen třikrát chyběl na stupních vítězů a v sestavě které vládne čtyřnásobný šampion této kategorie a hvězda posledního závodu SGP Dominik Kubera jsou dále Bartosz Smektala, Gleb Chugunov, Wiktor Lampart a Jakub Miśkowiak. Opravdu nesmírně kvalitní tým. Třetí nejúspěšnější zemí této soutěže jsou Švédové, kteří dokázali vyhrát hned úvodní ročník v polské Rawiczi. Do Pardubic přijíždí také ve velmi kvalitní sestavě s čerstvým juniorským mistrem země Jonathanem Grahnem a stříbrným z letošního mistrovství Evropy do 19 let Phillipem Hellström-Bängsem. Dále tým tvoří Filip Hjelmland, Alexander Woentin a Anton Karlsson. Třetím našim soupeřem bude spojený tým Slovinska a Slovenska. V těžké „covid době“ odřekli na poslední chvíli svoji účast v Německu Finové. Holandsko, které mělo startovat u nás, naopak projevovalo od začátku zájem startovat poblíž své země. Vzhledem k tomu, že slovinská i slovenská strana došla ke vzájemné shodě a jejich jezdci s účastí v závodě tohoto šampionátu souhlasili, jsou Nick Škorja, Anže Grmek, Miran Praznik a Jakub Valkovič týmem, který může překvapit.

Náš celek tvoří čistě juniorská sestava. Ve své podstatě by tento tým mohl startovat v této sestavě další tři roky. Hvězdou je samozřejmě Jan Kvěch a spolu s Petrem Chlupáčem, Danielem Klímou, Janem Mackem a Danielem Šilhánem mohou přes kvalitu svých soupeřů při nadprůměrném výkonu postoupit. Věřme tomu.

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Mistrovství Evropy juniorských družstev v Pardubicích