Posledním plochodrážním závodem letošní sezóny se stal závod o titul nejlepšího evropského ledaře 2020 v polském městečku Tomaszow Mazowiecki. Nádherný závodní ovál sloužící přípravě polských rychlobruslařů si pronajala gdaňská společnost KF SPORT. Ta připravila dráhu a stadion k premiérovému závodu na této dráze. Hala nepatří mezi nikterak velké a za normálních okolností se do ní vejde zhruba dva tisíce diváků, ale tentokrát to nemuselo vadit, protože závod se vzhledem k pandemickým problémům musel konat bez diváků.

Do závodu byli původně nasazeni dva čeští jezdci Andrej Diviš a Lukáš Hutla a třetí Jiří Wildt byl náhradníkem závodu. Protože se však rakouský jezdec Philip Lagader startující se švýcarskou licencí do Polska nedostavil, dostal náš jezdec příležitost v závodě startovat přímo. Tím se stala naše reprezentace spolu s trojicí Rusů nejpočetnější federací ve startovním poli.

Naši jezdci byli na ledě poprvé od konce února letošního roku, kdy startovali při závodech v Berlíně. Od té doby nedostali možnost ani závodit, ani trénovat. To samozřejmě na rozdíl od Rusů a Švédů, kteří již v posledních dnech trénovali, bylo znát. Především Rusové potvrzovali svoji absolutní kvalitu a patřila jim první tři místa, mistrem Evropy se stal Dmitrii Solyannikov před Konstantinem Kolenkinem a Nikitou Toloknovem. Čtvrtý pak skončil švédský veterán Stefan Svensson.

Nejlepší z našich Andrej Diviš, trpělivě sbíral bod po bodu a vybojoval nakonec osmé místo, Jiří Wildt skončil dvanáctý. Finalista letošního mistrovství světa Lukáš Hutla absolvoval závod, na který by určitě zcela rád a brzy zapomněl, Dva defekty, dva pády a pouze jednou v cíli znamenalo celkové patnácté místo.

Je škoda, že ač naše republika má famózní rychlobruslařku, tak ani pro ni v Česku žádná umělá dráha není. Zcela určitě by se našel klub, který by si dráhu pronajal a i u nás by podobný závod uspořádal. Snad se naši jezdci, ale především fandové této nádherné disciplíny jednou dočkají.

 

( Zdroj: Petr Moravec, Foto: Jaroslaw Pabijan )

Sezóna 2020 je minulostí