Další dva mistrovské závody mezinárodní motocyklové federace byly pořádány v Pardubicích. Po oba dny zde závodili jezdci v kategorii do 125 ccm. V sobotu to byli mladíci ve věku 12 – 15 let, kteří bojovali o titul nejlepšího závodníka světa v této kategorii pod hlavičkou FIM. O den později byla většina těchto mladíků doplněna jezdci narozenými i o dva roky dříve a ti se pod vlajkou FIM Europe utkali o primát nejlepšího jezdce starého kontinentu.

Sobotní program zpočátku výrazně ovlivnil noční déšť. Skvěle připravená dráha však velké množství vody bez problémů absorbovala a došlo jenom k přesunutí tréninkových jízd na odpoledne. Začátek závodu už odpovídal předběžnému časovému programu. Sedmnáct jezdců tak mohlo absolvovat bez problémů všech svých dvaadvacet jízd. Ty rozhodly o tom, že nejlepším jezdcem planety pro letošní rok stal Polák Maksymilian Pawelczak, který zvítězil bez ztráty jediného bodu. Vedle Poláka, který je častým hostem našich závodů mistrovství republiky se na druhou příčku postavil Holanďan jedoucí z německou licencí Lester Matthijsen. O třetí příčku pak museli v jízdě navíc bojovat Němec Thies Schweer s Makarem Levishynem z Ukrajiny. Na třetí stupínek vítězů po tomto souboji vystoupil Schweer. Nejlepší z českých jezdců byl na devátém místě Štěpán Melč. Pro pardubický trojlístek Dominik Hrbek, Luboš Hromádka a David Hofman byl tento závod především přípravou na vyšší kategorii kam míří.

V neděli byla startovní listina doplněna mladšími jezdci, v depu rozbalilo své náčiní celkem dvacet pět jezdců z devíti zemí a především v českém podání se toho dost zlepšilo. Datum narození totiž pustí Karla Průšu, Petra Marka a Štěpánku Nyklovou k závodům vyšší kvality až příští rok, ale už v těch kontinentálních ukázali, že roste kvalitní náhrada za „odrostlé“ jezdce, kteří nám v minulosti v této kategorii vyjeli jak světový primát tak i sedm evropských prvenství.

Karel Průša vyjel bronzovou medaili, Štěpánce Nyklové a Petru Markovi unikl postup mezi nejlepších osm doslova o vlásek. Štěpánka měla dokonce šest bodů, stejně jako třetí ve skupině a při rovnosti bodů s dalšími třemi jezdci ji první nepostupové místo přisoudil pouze horší počet lepších umístění. Petr Marek naopak doplatil na technické problémy v první jízdě, bez nich by mezi nejlepší osmičkou určitě byl. Na hraně poloviny výsledkové listiny pak skončil čtvrtý z našich účastníků Dominik Hrbek.

Vítězem závodu a nejlepším Evropanem letošní sezóny se stal vicemistr světa 2022 Lester Matthijsen před dalším úspěšným ze soboty Thie Schweerem.

V Pardubicích poprvé v historii se uskutečnily oba mistrovské závody této kategorie na jednom místě. Absolutní většina účastníků to v dnešní době, která je pro většinu lidí ekonomicky hodně náročná to kvitovalo a navíc se jim v městě perníku líbilo. Prostě podařený víkend.

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Karel Herman )

Stopětadvacítkový víkend s bronzem Karla Průši