Letošní plochodrážní Extraliga má naplánovány stejně jako v loňském roce celkem čtyři závody. Ten první na pražské Markétě vyhráli domáci jezdci před Slaným, Pardubicemi a Gnieznem. Ten druhý se uskuteční po bezmála čtyřech měsících na plochodrážním stadionu obhájce titulu ve Svítkově.

Domácí tým bude chtít samozřejmě vrátit svým hlavním soupeřům v boji o titul porážku z úvodního měření sil. Manažer Jaroslav Petrák má k dispozici všechny domácí jezdce na čele s kapitánem Václavem Milíkem, jezdcem který tak skvěle reprezentoval Českou republiku v nedávných závodech „Speedway of Nations,“ kde náš tým dokázal po dvaceti letech postoupit ze semifinálových bojů a obsadit skvělé páté místo i před takovou velmocí jako je Polsko, které startovalo v nejsilnější sestavě. Druhým lídrem týmu by měl být Andžejs Lebeděvs. Jezdec, který již v minulosti v Pardubicích také startoval a nahrazuje v týmu Mateje Žagara. Ten se z tohoto závodu omluvil pro smluvní povinnosti v dánské lize. V soutěži družstev je nesmírně důležitý vklad třetího jezdce týmu a juniora. Na těchto pozicích nastupují Hynek Štichauer a Jan Jeníček. Vzhledem ke zranění Jana Hlačiny, který původně měl mít v tomto závodě svoji premiéru, poslední vestu s pardubickým znakem oblékne hostující plzeňský Matěj Frýza.

Vedoucí celek soutěže přijíždí bez Josefa France v základní sestavě. Zranění nepustí pražského kapitána na dráhu a všichni jsme zvědavi, zda se v Pardubicích objeví hvězda pražského týmu Jan Kvěch. Lídr juniorské reprezentace je po zranění v péči lékařů a jeho start nebyl příliš pravděpodobný, protože svádí souboj s časem a jeho hlavním cílem je nedělní boj o body v souboji o titul nejlepšího juniora světa. V sestavě Tomáše Topinky nebudou chybět junioři Petr Chlupáč, Daniel Klíma a Jaroslav Vaníček, tým by měl doplnit Slovinec Nick Škorja.

Milan Mach, manažer Slaného má samozřejmě k dispozici Eduaarda Krčmáře a Bruno Belana. Druhým juniorem bude Matouš Kameník. Týmu by měl pomoci i uzdravený Jakub Jamrog. Slánský tým využil v prvním závodě nové pravidlo, podle kterého může mít v sestavě i dva zahraniční jezdce. V Praze to byl Oskar Polis. Říká se, že favoritem jsou domácí a AK Markéta, ale pozor, slánští v Pardubicích vždy jezdili dobře a mají v tuto chvíli nejvyrovnanější tým. Což mnohdy rozhoduje.

Do Pardubic míří i překvapení loňské sezóny, tým z Gniezna, který v české Extralize jezdí své závody v Liberci. Týmu se nepovedla domácí, polská sezóna a čeká je příští rok boj o návrat do 1. ligy. Naše Extraliga by pro ně mohla být skvělou přípravou na tento náročný úkol. Do Pardubic přijíždí sice pouze s polskými jezdci, ale ti už dokázali porazit na dráze mnoho světových es.

Předpokládáme, že nás čeká nádherná sportovní bitva. Začátek je v 18 hodin.

 

( Text: Petr Moravec, Foto: Petr Makušev )

Ve středu na Extraligu od 18 hodin