Svítkovský plochodrážní stadion má před sebou opět sezónu naplněnou mnoha sportovními podniky. Ten první startuje již tuto sobotu od 14 hodin.

Letošní první závodní sportovní odpoledne je složeno ze dvou závodů. Tím prvním jsou souboje v nesmírně zajímavé disciplíně Flat track. Říká se mu také americká plochá dráha. Mistrovský závod v této disciplíně se kromě České republiky jezdí v kolébce tohoto sportu v Itálii a pokoušejí se o něj i Rakušané. U nás se však uskuteční nejvíce závodů. Seriál začíná právě v Pardubicích a vyvrcholí sedmým závodem 21. září ve Svitavách.

Závod je rozdělen do tří kategorií, do dvou mistrovských a jedné veteránské. Nejprestižnější a nejkvalitnější je třída FT1, což je třída, ze které se rekrutují především účastníci Světového poháru FIM. Závody na v podstatě normálních, minimálně upravených strojích, jsou svojí dramatičností, vždyť závodit může v jedné jízdě až dvanáct jezdců, nesmírně atraktivní a zajímavé.

Již po šesté se na stadion ve Svítkově vrací také jezdci starší čtyřiceti let, aby bojovali v Evropské veteránské sérii. V tomto prvním měření sil pětidílného seriálu se bude bojovat v závodě nazvaném podle jednoho ze zakladatelů závodu o Zlatou přilbu Františka Hladěny. Pardubičtí pořadatele převzali pořádání tohoto závodu v roce 2013 a ve spolupráci s velkým fandou veteránského hnutí Jiřím Šmídou obnovili slavnou historii tohoto závodu, jehož počátky jsou datovaný do let po skončení druhé světové války. EVS má v České republice naplánováno ještě jedno měření sil, tím bude to poslední 7. září v Mariánských Lázních.

Celkem dvacet dva jezdců se postaví na start dvou kategorií a to na dvou ventilových a čtyř ventilových motorech. Samozřejmostí je ta skutečnost, že nepotěší nejenom boje těchto mužů, kteří za řidítky svých motocyklů nestárnou, ale také pohled na jejich stroje. V pardubickém depu bude k vidění totiž také celá technické historie plochodrážního sportu. Pohled na starší typy motocyklů, které jsou mnohdy jako nové, lákají ve všech zemích, kam Evropská veteránská série zavítá. Nejinak tomu bude určitě i v Pardubicích.

(Zdroj: Petr Moravec)

Svítkovský plochodrážní stadion zahajuje sezónu